Role w drużynie CS:GO - podział i obowiązki

Jak funkcjonuje profesjonalna drużyna esportowa? Jaki jest podział zadań poszczególnych graczy? Przeczytaj i dowiedz się więcej o rolach w CS:GO.

Role w CSGO


Counter-Strike: Global Offensive jest grą drużynową, a jak na każdą taką grę przystało - każdy z zawodników odpowiada za konkretnie zadanie. W tym artykule opowiemy sobie o rolach w drużynie CS:GO i o tym, kto ma jakie obowiązki.{tocify} $title={Spis treści}


Podział na role w drużynie CS:GO

Drużyna, aby mogła funkcjonować jako kolektyw, musi mieć jasno określone zadania. Gracze nie powinni biegać chaotycznie po mapie, a skupiać się na realizacji jasno określonych celów. Dlatego właśnie stworzony został podział ról w drużynie CS:GO, by bezproblemowo odnaleźć się w każdej sytuacji.

Role w Counter-Strike’u są bardzo klarowne i przypisane do adekwatnych umiejętności poszczególnych zawodników. Wyodrębniamy takie role jak:

  • AWPer
  • Entry-fragger
  • IGL
  • Support
  • Lurker

Są oczywiście jeszcze bardziej konkretne nazewnictwa, jednak wpisują się one w powyższe sformułowania.


AWPer (snajper)

Zaraz po dowodzącym najważniejsza osoba w zespole. Snajper w pojedynkę jest w stanie zrobić ogromną różnicę w trakcie rundy. Zawodnik grający karabinem snajperskim (AWP) dysponuje najpotężniejszą i prawie najdroższą bronią w grze.

Zobacz także: Dlaczego cena AWP | Dragon Lore w CS:GO jest tak duża?

AWPer może grać na pozycji dynamicznej lub statycznej. Wszystko uwarunkowane jest umiejętnościami gracza i preferencjami reszty zespołu pod konkretną taktykę. Do jego zadań należy obrona pozycji lub szybkie zdobycie przewagi.Entry-fragger (otwierający)

Dość niewdzięczna, jednocześnie bardzo ważna rola. Entry-fragger jest graczem agresywnym, którego zadaniem jest zdobycie jak najszybszej przewagi dla swojego zespołu. Na niektórych mapach to właśnie AWPer pełni także rolę entry-fraggera, ze względu na otwarte pozycje.

Otwierający musi być bardzo dobrym aimerem (strzelcem) wyzbytym strachu, o ponadprzeciętnym czasie reakcji. Jego fragi zwiększają szansę na zwycięstwo w rundzie.


IGL (lider, kapitan)

Czym zajmuje się IGL? IGL (ang. in-game leader) ma za zadanie koordynować cały zespół. Ustala taktyki, nadzoruje przebieg meczu i adaptuje swoich podopiecznych do bieżącej sytuacji na serwerze. Jest po prostu kapitanem.

Większość momentów w trakcie rundy wymaga reagowania na bieżąco i to właśnie IGL przydziela zadania w zależności od okoliczności. Współpracuje on także z trenerem drużyny.Ważnym aspektem jest również mentalność całej drużyny. IGL powinien do wielu sytuacji podchodzić od strony psychologicznej - po wygranej rundzie cieszyć się z zespołem, po przegranej - pocieszyć i zmotywować.


Support (wspierający)

Jak sama nazwa wskazuje - wspomaga resztę graczy z zespołu. Jego wkład w mecz bywa często niewidoczny na serwerze, gdyż nie przekłada się on na liczby - nie fraguje tyle co pozostali. Jego zadaniem jest asekuracja, rzucanie granatów kolegom czy pilnowanie konkretnych pozycji na mapie.

Zobacz także: Jak trenować w CS:GO? Mapy treningowe w CS:GO

Jest to rola bardzo odpowiedzialna, ponieważ musi znać większość użytecznych granatów. Kiedy jeden z nich nie trafi w docelowe miejsce lub źle wybuchnie - cała drużyna może przegrać rundę przez jego błąd. Co ważne, jest to rola bardzo istotna, ponieważ współpracuje z całą drużyną - zarówno w ataku i jak i w obronie.Lurker (zwiadowca)

Zadaniem lurkera jest pozyskanie jak największej liczby informacji o przeciwniku, które mogą pomóc w wygraniu rundy. Najczęściej jest to zawodnik grający solo, który po stronie TT zachodzi wrogów od tyłu, a po stronie CT zachowuje się agresywnie, skracając swoje pozycje i przekazując szczegóły odnośnie ustawienia oponentów.


Prześlij komentarz

Nowsza Starsza