Gry online. Co da Ci internet mobilny 5G?


Internet towarzyszy nam niemal na każdym kroku – korzystamy z niego nie tylko w celu utrzymania kontaktu z bliskimi czy podczas pracy, lecz także jako źródło niemal nieograniczonej rozrywki. Sporą popularnością cieszą się między innymi gry online, zarówno na komputerach, jak i smartfonach. Aby rozgrywka przebiegała sprawnie, warto zadbać o szybki i niezawodny internet mobilny dla graczy.

Mobilne gry online – rywalizacja z innymi graczami nie tylko na komputerze czy konsoli

Choć wielu graczy preferuje rozgrywkę z użyciem konsoli lub PC, nie brakuje osób, które szukają wrażeń w trybie multiplayer z użyciem urządzeń mobilnych. Zarówno na systemie iOS, jak i Android dostępna jest ogromna liczba tytułów umożliwiających rywalizację z innymi graczami. Należą do nich między innymi produkcje będące przenośnymi, nieco uproszczonymi, lecz wciąż bardzo wciągającymi wersjami odpowiedników na komputery i konsole. To propozycje takie jak FIFA Mobile, PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile czy League of Legends: Wild Rift. Do tego dochodzą również typowo mobilne tytuły, spośród których popularnością cieszą się, chociażby Pokémon GO czy Hearthstone. Gier multiplayer na smartfony jest jednak znacznie więcej – to zaledwie fragment długiej listy pozycji tego typu dostępnych w sklepach z aplikacjami.

Co łączy powyższe tytuły? To przede wszystkim potrzeba stałego dostępu do sieci – praktycznie wszystkie funkcje opierają się na łączności online. Często także na samym początku musimy zainstalować dość pokaźne zasoby graficzne, jak ma to miejsce na przykład w przypadku FIFA Mobile. Z tego względu spora część graczy instaluje gry jedynie za pośrednictwem łącza stacjonarnego, które nie ma limitów dotyczących przesyłania danych, jednak niekiedy taka opcja nie jest dostępna. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiedni mobilny pakiet internetowy.


Ping w mobilnych grach online

Co jeszcze sprawia, że internet mobilny jest tak istotny dla graczy? Podobnie jak w przypadku rozgrywki na komputerze czy konsoli, o zwycięstwie często decyduje czas reakcji. Decydują o tym jednak nie tylko umiejętności, lecz także parametry połączenia internetowego – przede wszystkim ping, czyli opóźnienie w przesyłaniu pakietów. W przypadku sieci mobilnych najlepsze rezultaty na tym polu oferuje internet 5G. To nowa generacja telefonii komórkowej, która jest aktualnie w trakcie wdrażania przez kolejnych operatorów w Polsce.

Internet 5G – sieć komórkowa piątej generacji, czyli wyjątkowe możliwości dla graczy

Telefonia komórkowa piątej generacji, czyli właśnie 5G, jest dostępna w Polsce już od ponad 2 lat – nadal jednak nie każdy operator ma takie rozwiązania w swojej ofercie. Dlaczego warto zwrócić na to szczególną uwagę? Niski ping to tylko jedna z zalet tej technologii – należy podkreślić także możliwość osiągnięcia bardzo wysokich prędkości transferu. Internet 5G pozwala ponadto na sprawną obsługę o wiele większej liczby abonentów w tym samym czasie, co przekłada się na znacznie lepsze wrażenia z korzystania z sieci nawet w wyjątkowo zatłoczonych miejscach.

Jednym z pierwszych operatorów, którzy wprowadzili technologię 5G do swojej oferty, jest sieć Otvarta. Warto przy tym podkreślić, że takie rozwiązanie jest wspierane głównie przez nowsze telefony komórkowe – urządzenia wydane kilka lat temu mogą nie obsługiwać tego standardu łączności. Należy zwrócić uwagę także na zasięg 5G u danego operatora: dostępność w poszczególnych lokalizacjach zazwyczaj można sprawdzić na stronie sieci.


Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?

Tanie rozmowy telefoniczne, abonament bez telefonu i zasięg 5G w całej Polsce – czy da się to połączyć? Aktualnie na rynku dostępne są oferty, które są w stanie spełnić wszystkie z tych wymagań. Warto przy tym zwrócić uwagę na dodatkowe rozwiązania proponowane przez wybranych operatorów, które mogą przełożyć się na jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z sieci. Jednym z przykładów jest stały adres IP, który umożliwia m.in. utworzenie serwera FTP czy sprawniejsze zarządzanie urządzeniami smart. To rzadkość w ofertach komórkowych, jednak taką opcję zapewnia między innymi Otvarta. Usługi sieci wyróżniają się ponadto atrakcyjnymi cenami: za 21 GB z 5G zapłacimy zaledwie 18,99 zł. Pakiet obejmuje ponadto rozwiązania takie jak rozmowy i SMS-y bez limitu oraz wygodna poczta głosowa.


Jakiego operatora wybrać, by móc skorzystać ze stabilnego zasięgu 5G?

Od ponad roku jednym z bestsellerów według niezależnych portali i rankingów jest właśnie Otvarta. Polska sieć udostępnia abonament dla firm już od 2004 roku, z kolei od 2018 roku z oferty mogą skorzystać również osoby prywatne, wykupując usługi dla siebie czy nawet abonament dla dziecka. Dla wielu osób jest to najlepszy abonament zarówno pod względem ceny, jak i zasięgu. Internet w telefonie jest oferowany w kilku różnych pakietach, które można dostosować pod względem swoich wymagań. Z tego względu coraz więcej klientów decyduje się na przeniesienie numeru właśnie do tej sieci. W kontekście gier online warto zwrócić uwagę nie tylko na samą ofertę głosową, lecz także spore możliwości łączności mobilnej od Otvarta dostępne w ramach specjalnych taryf z samym internetem. Najwyższe warianty zapewniają nawet 500 GB w przypadku dynamicznego adresu IP lub 200 GB w dzień z dodatkowymi 200 GB w nocy, gdy postawimy na stały IP. Taka konfiguracja doskonale sprawdzi się nie tylko do gier mobilnych, lecz także jako główne źródło internetu w domu.

Dlaczego warto postawić na sieć Otvarta?

Co jeszcze można znaleźć w ofercie sieci Otvarta? Warto zaznaczyć, że nawet najtańszy abonament jest dostępny w wersji z kartą eSIM, która stanowi wygodną alternatywę dla standardowych kart. Co istotne, operator oferuje swoje usługi jedynie jako abonament telefoniczny – to znacznie korzystniejsza opcja niż internet na kartę, ponieważ można liczyć na ciągłość działania i bardziej opłacalne pakiety. Ponadto Otvarta zapewnia pełne wsparcie dla VoLTE, czyli technologii umożliwiającej przeprowadzanie połączeń głosowych przez sieć internetową.


W usługach operatora Otvarta można znaleźć jedynie abonament bez telefonu. Warto przy tym zaznaczyć, że mimo braku możliwości zakupu urządzenia w pakiecie z usługami może to być bardziej opłacalne rozwiązanie nie tylko wtedy, gdy chcemy pozostać przy aktualnie używanym sprzęcie. Zakup na raty w sklepie elektronicznym często okazuje się ostatecznie mniej kosztowny niż suma opłat u operatora. Na stronie sieci Otvarta można znaleźć więcej informacji o dostępnych usługach, a także odpowiedzi na kluczowe pytania, na przykład jak zarejestrować kartę SIM czy jak sprawdzić własny numer telefonu za darmo.  Najlepszym dowodem na jakość oferty operatora jest jednak ogromna popularność wśród klientów – w ostatnich latach to właśnie Otvarta plasuje się na czołowych pozycjach m.in. w rankingu portalu Komórkomat. Szczególną uwagę należy zwrócić na pakiety internetowe, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników i sprawdzą się doskonale w grach online.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza