Na czym polega system smart home i czy warto go wdrożyć?

Na czym polega system smart home i czy warto go wdrożyć?

Popularyzacja internetu powoduje, że technologia smart home stopniowo staje się wręcz swoistym standardem w nowoczesnym budownictwie. Co warto o niej wiedzieć? Oto na co zwrócić uwagę, jeśli rozważasz uruchomienie i korzystnie z szerokich możliwości jakie daje smart home.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że technologia ta zadziała wyłącznie tam, gdzie urządzenia można podłączyć do stabilnej sieci. Również osoba po drugiej stronie musi mieć bezproblemowy dostęp do środowiska internetowego.

Warto więc zwrócić uwagę na to, by internet nie budził wątpliwości co do stabilności łącza. Jeśli smart home ma działać w miejscu, gdzie jest z tym problem, automatyzacja może nie zadziałać.

Na szczęście takich miejsc jest już stosunkowo niewiele. Widać to po mapie rozwoju usług internetowych jak i samych danych dotyczących wdrożeń typu smart home. Okazuje się, że już co trzeci dom stawiany w Polsce w 2020 r. stosuje rozwiązania, które należą do szerokiej grupy typu smart.

Wynika to z faktu docenienia usługi. Z możliwości smart home zadowolonych jest ok. 90 proc. badanych osób. Z kolei – jak pokazują badania branżowe - ponad 70 proc. Tej samej grupy wskazuje, że myśli o poszerzaniu sieci smart home. Okazuje się, że zdalne sterowanie roletami, sprzętem AGD czy kamerami jest po prostu nadzwyczaj wygodne.

Ciekawostką może być fakt, że zaledwie  16 proc. nie ma pojęcia czym jest smart home. W efekcie nie zakłada wdrożenia takiego modelu.

Czy warto zdecydować się na smart home?

Kluczową kwestią jest to, co daje technologia smart home. Patrząc na wyniki badań, mieszkańcy Polski najczęściej wskazują:

  • Wygodę inteligentnych układów w domu - 78 proc.
  • zainteresowanie nowoczesnymi technologiami - 50 proc.
  • oszczędności - 43 proc.
  • Większe bezpieczeńśtwo - 36 proc.
  • ekologię - 19 proc.

Widać tu niewątpliwie szerokie spektrum – od wygody przez bezpieczeństwo czy wygodę. W każdym z tych aspektów, znaczenie smart home będzie rosło.

Co można podłączyć do smart home?

Pierwszym wyborem są niewątpliwie wszystkie urządzenia zabezpieczające nieruchomość. Tak wygląda lista najczęściej instalowanych urządzeń typu smart home w Polsce:

  • układy zarządzania ogrzewaniem - 68 proc.
  • kontrolki oświetleniowe - 64 proc.
  • alarmy - 58 proc.
  • czujniki - 51 proc.
  • kamery monitoringu - 49 proc.

Niewątpliwie najpopularniejszym wariantem smart home w Polsce jest Google Home. System amerykańskiego giganta wybrała 1/5 wszystkich osób, które zdecydowały się na taki wariant.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza