LIOCAT KX 365+ CM - gamingowa klawiatura mechaniczna TKL | Recenzja

Klawiatura mechaniczna dla graczy LIOCAT KX 365+ CM

Klawiatury mechaniczne są coraz częstszym wyborem, nie tylko wśród profesjonalnych esportowców. Doceniane są także te mniejsze - turniejowe - sprawdzające się świetnie na LAN-ach oraz w domowym zaciszu przez swoje małe gabaryty. Dźwięk przełączników również robi robotę, a podświetlenie RGB dodaje animuszu całemu zestawowi gamingowemu. Czy jest to niezbędny sprzęt dla gracza w dzisiejszych czasach? Wszystkie wątpliwości rozwieje nam recenzja gamingowej klawiatury mechanicznej LIOCAT KX 365+ CM.Specyfikacja techniczna klawiatury mechanicznej KX 365+ CM:

Parametr KX 365+ CM
Przełączniki Outemu Blue
Długość przewodu 1,8 m
Złącze USB
Podświetlenie LED, 10 programów
Anty ghosting Tak
Waga 720 g
Wymiary 356 x 168 x 33 mm


Co znajdziemy w pudełku?

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM opakowanie

Nikogo pewnie nie zdziwię jeśli powiem, że klawiatura przyszła do mnie w małym, kartonowym opakowaniu. Sam sprzęt to w zasadzie całość jaką znajdziemy w środku. Poza nim znajduje się dodatkowo instrukcja obsługi oraz narzędzie do wyciągania nakładek.

Część frontowa informuje nas zdjęciem oraz nazwą modelu produktu o skrywanej zawartości. Dowiemy się z niej także o niezbędnych funkcjonalnościach i przełącznikach, które zostały przez LIOCAT zamontowane.

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM tył pudełka

Z tyłu w zasadzie bez zaskoczeń - opisowa część tego, co widzimy z przodu opakowania. Jest krótko i treściwie.


Wygląd i budowa klawiatury mechanicznej KX 365+ CM

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM


Klawiatura KX 365+ CM jest kompaktowym modelem typu TKL (ang. tenkeyless), czyli nieposiadającym klawiatury numerycznej. Dlaczego? Najbardziej racjonalna odpowiedź to potrzeba rynku. Taka klawiatura jest świetnym wyborem, gdy nie mamy dużo wolnej przestrzeni na biurku. Jest sporo mniejsza, a więc łatwiejsza w transporcie. No ale przede wszystkim jest to klawiatura dla graczy, która świetnie sprawdza się zarówno na turniejach offline, jak i podczas gier w domowym zaciszu.

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM podświetlenie RGB

Sama obudowa jak i nakładki (keycapsy) są wykonane z czarnego plastiku. Jest całkiem przyjemny w dotyku, wydaje się być dosyć solidny. Klawiatura jest dobrze spasowana - nic nie trzeszczy, nie lata, wszystko zachowuje się tak jak powinno. Przewód o długości 1,8 m (zakończony złączem USB) jest mocno zakotwiczony w centralnej części obudowy. Jest dodatkowo w oplocie, a przy tym wystarczająco elastyczny.

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM tył

Klawiatura - jak już wspominałem - pozbawiona jest części numerycznej. To sprawia, że jej długość to zaledwie 356 mm. Waży przy tym 720g. Czy to dużo? Powiedziałbym raczej, że jest to typowa waga klawiatury mechanicznej typu TKL. Wysokość, czy też nachylenie, możemy regulować dzięki dwóm plastikowym nóżkom, które równie dobrze możemy ukryć. Na spodzie znajdziemy dodatkowo wyżłobienie, w którym możemy ukryć nadmiar przewodu oraz gumowe podstawki uniemożliwiające samoistne przemieszczanie się urządzenia po biurku.

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM bok

Nad klawiszami funkcyjnymi zauważymy ponownie wyżłobienie, tym razem zdecydowanie szersze. Producent nie napisał wprost do czego może służyć, jednak można się domyślić, że jest to pewnego rodzaju stojak na telefon czy tablet, do którego (adapterem) można podłączyć naszą klawiaturę. Nie ma natomiast żadnej podpórki pod nadgarstki, jednak zważając na cenę doskonale wiemy dlaczego nie została zamontowana.


Przełączniki

Wersja z plusem klawiatury KX 365 CM to nowe, odświeżone przełączniki. Poprzednie urządzenie z tej serii posiadało przełączniki również mechaniczne, jednak nieco tańsze, aby zredukować całościowy koszt. W klawiaturze KX 365+ CM zastosowano przełączniki OUTEMU BLUE, które znane są doskonale w świecie peryferii do komputera. Charakteryzują się wyraźnym, głośnym klikiem. Dźwięk jest bardzo specyficzny, jednak dla pewnej grupy graczy przyjemny. Świetnie sprawdzają się w grach, a jeszcze lepiej w pisaniu przez brak dużego oporu.


Nakładki (keycapsy)

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM LEDy

Popularne nakładki na klawisze zostały lekko wyprofilowane. To sprawia, że bardzo przyjemnie korzysta się z nich również na co dzień, nie tylko w grach. Posiadają nietypową, lecz nie przesadzoną czcionkę, która podświetla się w zależności od ustawionej konfiguracji. Niektóre keycapsy posiadają dodatkowe oznaczenia, jak np. klawisze funkcyjne.Układ

Układ klawiatury mechanicznej KX 365+ CM jest standardowy, oczywiście jak na TKL. Klawisze ułożone są w sposób hybrydowy - dwa długie shifty, długi backspace oraz duży enter. Jest to zdecydowanie układ na duży plus, ponieważ jest to konfiguracja zbliżona do typowej, pełnowymiarowej klawiatury. Coraz częściej stosuje się np. mały enter czy shift, który nie każdemu użytkownikowi się podoba. Tutaj z kolei mamy klasyczne ułożenie, dlatego powinno trafić do zdecydowanej większości.

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM układ


Funkcje

Funkcja anty ghosting to już standard w klawiaturze mechanicznej. Czym ona jest? Anty ghosting zapobiega rejestrowaniu dodatkowych klawiszy, które nie zostały wciśnięte. LIOCAT nie zapomniał o tym elemencie i swoim konsumentom również serwuje ten “dodatek”.

Oprócz tego mamy aż 18 klawiszy funkcyjnych, które razem z klawiszem FN wywołują różne działania, np. zatrzymanie piosenki, włączenie kalkulatora, zmiana natężenia podświetlenia czy zablokowanie klawiatury.


Podświetlenie

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM podświetlenie

Czymże byłaby klawiatura gamingowa, gdyby nie było w niej LED-ów? No muszą być. Podświetlenie klawiatury jest stałe, czyli nie możemy dowolnie zmieniać koloru pojedynczego klawisza. Nie zmienia to faktu, że możemy operować dziesięcioma różnymi trybami podświetlenia, w skład których wchodzą: podświetlenie reaktywne, wężyki, fale czy tryby do gier. Każdy z pewnością znajdzie swój ulubiony. 5 z 18 klawiszy funkcyjnych należy właśnie do podświetlenia. Jednym zmieniamy wspomniane tryby, cztery pozostałe służą nam do regulacji natężenia światła (do dyspozycji mamy trzy poziomy), jak również prędkości efektów, kiedy ustawimy niestandardowe podświetlenie.Dodatkowym, drobnym elementem świecącym się na klawiaturze są małe diody sygnalizujące włączony caps lock/scroll lock.


Oprogramowanie

Klawiatury mechaniczne zazwyczaj potrzebują oprogramowania do konfiguracji podświetlenia lub stworzenia makra. Ten model od LIOCAT niestety takowego nie posiada, niemniej nie ma nad czym ubolewać. Odpowiednie podświetlenie wybierzemy dzięki kombinacjom klawiszy.


Podsumowanie

Klawiatura mechaniczna LIOCAT KX 365+ CM to idealny wybór dla graczy chcących podnieść poziom swojej rozgrywki. Nie jest bardzo droga, powiedziałbym nawet, że w kategorii klawiatur mechanicznych zaliczamy ją do budżetowych. Kosztuje 159 zł, jest wykonana z przyzwoitej jakości materiałów, posiada podświetlenie RGB, anty ghosting i wiele dodatkowych funkcji. W tej półce cenowej ciężko będzie znaleźć konkurenta. Warta polecenia szczególnie tym użytkownikom, którzy nie chcą wydawać majątku na sprzęt gamingowy, a chcą spróbować czegoś więcej niż podstawowa membrana.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza