Przydatne porady dla użytkowników internetu. O tym mogłeś nie wiedzieć!

Przydatne porady dla użytkowników internetu. O tym mogłeś nie wiedzieć!

Artykuł Sponsorowany


Choć w internecie spędzamy coraz więcej czasu, to wiele jego zakątków wciąż stanowi tajemnicę. Nie wszędzie trzeba zajrzeć, ale są takie narzędzia i serwisy internetowe, o których po prostu warto wiedzieć ze względu na ich użyteczność. Co ciekawe, wiele z nich jest mało znanych, nawet jeśli z niektórych powinniśmy korzystać jak najczęściej. Oto garść przydatnych porad dla użytkowników internetu!

Darmowa muzyka w internecie

W internecie znajdziemy tysiące darmowych piosenek i utworów muzycznych. Większość z nich udostępniono na licencji Creative Commons, co oznacza, że możemy bezpłatnie korzystać z nich we własnych przedsięwzięciach twórczych, także o charakterze komercyjnym. Przykładowo większość kanałów na Youtube (szczególnie tych mniejszych) używa w filmach darmowej muzyki. To jednak nie koniec, bo wielu artystów udostępnia bezpłatnie swoje utwory w celach promocyjnych. Można z niej korzystać tylko na własny użytek, ale to wciąż świetny sposób na legalne pobieranie muzyki całkowicie za darmo!

Jak usunąć konto na Facebooku i innych mediach społecznościowych?

Facebook oraz pozostałe serwisy społecznościowe (np. TikTok, Instagram, Snapchat) cieszą się ogromną popularnością, ale nie każdy internauta jest ich fanem. Niektórzy chcą odciąć się od portali społecznościowych, a wręcz całkowicie usunąć swoje konta. Wbrew pozorom jest to bardzo proste – oto poradnik, który wyjaśni, jak krok po kroku usunąć konto na Facebooku: https://nano.komputronik.pl/n/jak-usunac-konto-na-facebooku/.


Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków usunięcie konta jest nieodwracalne, a serwis społecznościowy musi skasować wszystkie dane osobowe (w tym zdjęcia, filmy i wiadomości z czatu) związane z użytkownikiem. Taki obowiązek nakładają dyrektywy unijne. Jeśli chcemy zachować możliwość ponownego korzystania z konta, to wystarczy je tymczasowo dezaktywować – większość serwisów ma taką opcję. Co istotne, w przypadku Facebooka oraz Instagrama proces pełnego usuwania konta trwa 30 dni, a w tym okresie możemy jeszcze zmienić podjętą decyzję.

Jak sprawdzić, kto dzwoni?

Telemarketerzy, windykatorzy, boty oferujące panele fotowoltaiczne oraz zwykli oszuści – niechciane telefony to plaga XXI wieku. Na szczęście w internecie pojawia się coraz więcej skutecznych rozwiązań tego problemu, a jednym z nich są specjalne bazy, w których możemy sprawdzić, kto do nas dzwonił: https://nano.komputronik.pl/n/czyj-to-numer-wyszukanie-po-numerze-telefonu/. Takich serwisów działa już kilkadziesiąt, a większość z nich tworzą zwykli internauci. Nie wszystkie komentarze są zawsze aktualne, ale dzięki serwisom typu „kto dzwonił” możemy w łatwy sposób zignorować telefony ze strony oszustów.


Filtry antyspamowe w skrzynce mailowej – co warto wiedzieć?

Kolejnym poważnym problemem, z jakim zmagają się użytkownicy internetu, jest spam. Skrzynki mailowe wypełniają się wiadomościami z niechcianymi ofertami, ale dużo groźniejsze są próby oszustwa. Większość z nich jest oczywista, dzięki czemu możemy je łatwo wykryć, ale zdarzają się też dobrze przygotowane cyberataki. Niestety filtry antyspamowe nie zawsze działają poprawnie i często przepuszczają niektóre wiadomości od oszustów.

To właśnie dlatego podczas sprawdzania e-maila należy zachować daleko idącą ostrożność. Nie wolno otwierać czy pobierać załączników z niezaufanych źródeł – najlepiej od razu usunąć podejrzaną wiadomość. Warto też raz na jakiś czas zajrzeć do sekcji ze spamem. W niektórych skrzynkach filtry antyspamowe są na tyle silne, że czasami usuwają normalne wiadomości!

Na publiczne sieci Wi-Fi trzeba uważać

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi w hotelach, pociągach czy kawiarniach nie jest niczym złym, choć niesie to za sobą poważne zagrożenia. Zabezpieczenia w powszechnie dostępnych hotspotach są z reguły słabe, a hakerzy mogą w łatwy sposób przejąć wysyłane i pobierane pliki. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z sieci VPN, która dodatkowo zabezpieczy połączenie z internetem. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale VPN zminimalizuje ryzyko związane z korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza