Jaki procesor wybrać dla gracza?

Jaki procesor wybrać dla gracza?

Mocny komputer to podstawowe narzędzie pracy każdego zawodowego gracza i aspirującego streamera. Aby był on jednak wystarczająco silny, potrzebne są ponadprzeciętne komponenty, które będą w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom napotkanym w czasie użytkowania. Niewątpliwie najważniejszym z nich jest procesor, czyli serce naszego urządzenia. Jak duża jest jego rola w komputerze gracza?

Procesor przeznaczony dla graczy

Nie da się ukryć, że aby być w czymś najlepszym, należy stawiać na maksymalny rozwój i dostępne udogodnienia. Wśród graczy i twórców internetowych, dla których gry komputerowe są chlebem powszednim, niezwykle istotny jest sprzęt z wysokiej półki zawierający topowy procesor, będący w stanie udźwignąć wiele wątków jednocześnie, jak na przykład grę i streama lub obciążające programy do montowania filmów.

Wśród produktów dostępnych na rynku wyróżniamy procesory Ryzen i Intel. Różnice pomiędzy nimi oczywiście istnieją, jednak wybór konkretnego producenta zależy od naszych preferencji. Wszystko opiera się na tym, do czego i jaki PC będziemy budować.

Dobry procesor do gier i nie tylko

Zastanawiając się nad złożeniem optymalnego komputera, niemal zawsze staniemy przed dylematem – jak dobrać solidne podzespoły, aby pracowały optymalnie wedle naszych oczekiwań, jednocześnie nie obciążyły naszego budżetu? Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na najdroższe i najlepsze rozwiązania, a jak doskonale wiemy – życie jest sztuką wyborów.

Warto zatem pochylić się nad produktem, który ma świetny stosunek ceny do jakości. Takimi procesorami są właśnie modele z serii Intel Core i5. Procesory piątej generacji od Intela są częstym wyborem wśród graczy, ponieważ nie kosztują majątku w porównaniu do nowszych generacji, a oferują na tyle dużo, że bez problemu poradzą sobie w bojowych warunkach – podczas streamowania, grania w najnowsze tytuły czy montowania filmów i tworzenia skomplikowanych animacji.

Dodatkowym atutem jest fakt, że procesory Intel i5 i nie tylko posiadają zintegrowaną kartę graficzną. Nie jest to oczywiście szczyt możliwości, lecz przy aktualnych cenach GPU, taka tymczasowa opcja może okazać się zbawienna przy mniej wymagających grach lub po prostu w czasie normalnego użytkowania komputera.

Alternatywę dla „niebieskich” stanowi procesor serii AMD Ryzen 5. W średnim segmencie cenowym to właśnie on oferuje gamę różnych modeli, które powinny ucieszyć zapalonych gamerów. Dlaczego? Ryzen, ze względu na delikatnie mniejszą popularność, jest nieco tańszy, a jak pokazują wyniki testów – przy odpowiednich konfiguracjach zapewnia od kilku do kilkunastu procent lepszą wydajność. Nie zawsze jednak szybkość CPU jest w grach najważniejsza, liczy się także moc obliczeniowa karty graficznej, stąd warto mieć to na uwadze.

Intel Core czy AMD Ryzen – na jaki procesor się zdecydować?

Sprawa nie jest taka oczywista, a odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Dużo zależy mimo wszystko od naszego budżetu, przywiązania do marki i potrzeb. Jeśli stać nas na ufundowanie sobie przyzwoitego GPU, procesor Ryzen wydaje się korzystniejszym wyborem. Nie oznacza to jednak, że wybór produktu z serii Intel będzie gorszy – finalnie są to zbliżone osiągami podzespoły, a ostateczna decyzja może zostać podyktowana sytuacją na rynku lub resztą elementów, jak na przykład kupnem dobrej płyty głównej czy pamięci RAM.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza