Co będzie dla Ciebie lepszym wyborem - MacBook Pro czy MacBook Air?

Co będzie dla Ciebie lepszym wyborem - MacBook Pro czy MacBook Air?

Z pewnością każdy z nas zna firmę Apple - amerykańskiego giganta z charakterystycznym logo prezentującym nadgryzione jabłko. Firma, która powstała w 1976 roku, jest obecnie liderem rynku elektroniki. Jednymi z najciekawszych produktów w ich ofercie są komputery, które cieszą się zainteresowaniem wielu użytkowników. Apple sprzedaje obecnie dwie linie laptopów: MacBook Pro oraz MacBook Air. Który z tych modeli warto wybrać? O tym już poniżej.

Charakterystyka MacBook Pro

MacBook Pro co do zasady występuje w kilku wersjach. Pierwsza, a zarazem najmniejsza i najbardziej popularna opcja, to 13-calowy model M2. Kolejne rozwiązania to 14 lub 16-calowy M1 Pro/Max. W związku z tak liczną ofertą należy mieć na uwadze to, że każda z wersji będzie różniła się nieco specyfikacją.

W przypadku MacBooka Pro należy zauważyć, że najmocniejsza wersja jest wyposażona w zupełnie nowy układ M2, który według obietnic firmy oferuje wzrost wydajności na poziomie 40% w stosunku do swojego poprzednika M1. Co więcej, nie powinniśmy narzekać również na pojemność pamięci RAM. Spośród szerokiej specyfikacji, dla użytkownika dostępne jest nawet do 64 GB, co w zupełności powinno wystarczyć na kilka kolejnych lat bezproblemowej pracy. Z kolei osoby, które potrzebują sporej przestrzeni dyskowej mogą liczyć nawet na 8 TB wbudowanej pamięci.

Co więcej, MacBook Pro posiada niesamowicie wyraźny oraz świetnie radzący sobie z odwzorowaniem kolorów wyświetlacz Liquid Retina XDR o imponującej jasności 1600 nitów. Obraz jest wspierany przez wydajne karty graficzne, posiadające nawet do 32 rdzeni. Zawiedzione nie będą również osoby, które liczą na długą pracę bez dostępu do ładowarki. Bateria pozwala na nieprzerwaną pracę nawet do 21 godzin bez ładownia.

Czym może pochwalić się MacBook Air?

Alternatywą dla wcześniej opisywanych modeli jest z pewnością MacBook Air. W laptopie spotkamy m.in. 13,6-calowy wyświetlacz wykonany w technologii Liquid Retina, będącej lepszą wersją Retiny. Oznacza to, że znajdziemy tu m.in lepszy współczynnik kontrastu oraz obsługę większej liczby kolorów - w tym przypadku mówimy aż o miliardzie. Niemniej jednak, nadal nie może on konkurować z wersją Pro i tamtejszym XDR.

Co więcej, Apple zaktualizował wszystkie laptopy Mac tak, aby działały w oparciu o dedykowany procesor. Najpierw zderzyliśmy się z rozwiązaniem M1, które pierwotnie pojawiło się w listopadzie 2020 roku i niespełna rok później zostało zastąpione przez M1 Pro i M1 Max. Z kolei w październiku 2021 roku mogliśmy obserwować debiut procesora M2, który trafił m.in. do wersji Air.

Poza wspomnianymi udogodnieniami, MacBook Air jest w stanie zaoferować do 24 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 2 TB na pliki oraz aplikacje. Szybkość działania jest wspierana dodatkowo przez wydajną kartę graficzną.

MacBook - jakiego wyboru dokonać?

Końcowy wybór jest w dużym stopniu uzależniony od naszych potrzeb. W momencie, gdy zamierzamy wykorzystywać laptopa do skomplikowanych obliczeń, przetwarzania grafiki czy grania w najnowsze tytuły gier - powinniśmy zdecydować się na jedną z wersji Pro. Z kolei jeżeli nasze wymagania są nieco mniejsze, wówczas MacBook Air będzie w zupełności wystarczającym wyborem. Słabsza wersja bez problemu pozwoli nam przeglądać internet, korzystać z aplikacji biurowych, a nawet grać w gry. Większe kłopoty może mieć z kolei podczas renderowania zaawansowanych projektów graficznych. Niemniej jednak niezależnie od tego, każdy wybór powinien zapewnić nam spokój przez następne kilka lat.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza