Czy dysk SSD jest w stanie przyspieszyć działanie laptopa?

Czy dysk SSD jest w stanie przyspieszyć działanie laptopa?

Nieco starsze modele laptopów mogą mieć problem z szybkim działaniem. Często jest to związane z przestarzałym dyskiem HDD, który jeszcze jakiś czas temu był popularny, jednak na dzień dzisiejszy zastępowany jest przez innowacyjne egzemplarze SSD. Czym dysk SSD różni się od pozostałych modeli? Dlaczego warto zdecydować się na dysk SSD? Czy wymiana dysku HDD na SSD jest rozsądna? Jak dokonać wyboru dysku SSD? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym wpisie, do którego lektury gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym dysk SSD różni się od pozostałych modeli?

Dysk SSD to jeden z rodzajów pamięci masowej, którego głównym zadaniem jest przechowywanie danych w komputerach. Tradycyjne modele HDD charakteryzują się tym, iż zapisywanie danych odbywa się za pośrednictwem ruchomej głowicy. Dyski SSD natomiast pozbawione są ruchomych elementów. Zamiast tego wyposażone są w pamięć NAND flash- umożliwiają wykonywanie nawet 100 000 operacji związanych z odczytywaniem i zapisywaniem na sekundę. Brak ruchomych części sprawia natomiast, że ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest minimalizowane. Użytkownicy nie muszą zatem obawiać się utraty danych w związku z upadkiem bądź wstrząsem.

Dlaczego warto zdecydować się na dysk SSD?

Dyski SSD są coraz chętniej wybierane przez właścicieli laptopów. Jest to związane z ponadprzeciętną odpornością na wstrząsy, co jest ogromnym udogodnieniem. Co więcej, generują znacznie mniejszą ilość energii cieplnej, aniżeli starsze modele HDD- prawdopodobieństwo przegrzania jest zatem znikome. Ich działanie jest bezgłośne, ze względu na brak elementów ruchomych. Zużywają niewiele energii elektrycznej i co godne podkreślenia- nie wytwarzają wibracji podczas działania. Ich działanie jest znacznie szybsze. Zainstalowanie systemu operacyjnego na dysku SSD sprawia, że jakość pracy laptopa ulega poprawie. Wiąże się to z przyspieszeniem czasu reakcji. Użytkownik może również liczyć na większą szybkość odczytywania poszczególnych danych. Czas ładowania się systemu ulega znacznemu skróceniu.

Czy wymiana dysku HDD na SSD jest rozsądna?

Wiele starszych laptopów wyposażonych jest w przestarzałe dyski HDD. Jeśli zostanie na nim zainstalowany system operacyjny, wówczas szybkość działania może nie być wystarczająco satysfakcjonująca. O ile konstrukcja nam to umożliwia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić wewnątrz model SSD. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim użytkownik może liczyć na szybsze ładowanie się systemu operacyjnego- w niektórych sytuacjach proces trwa jedynie kilka sekund.

Zauważalne jest również szybsze uruchamianie się poszczególnych programów i zapisywanie danych, które są dość obszerne. Sprawniejsze jest także przenoszenie danych z jednej partycji na drugą. Dysk SSD może mieć pozytywny wpływ również na gry- okazuje się, że szybciej się ładują i błyskawicznie wczytują nowe mapy. Na podstawie specjalistycznych testów wywnioskowano również, że w niewielkim stopniu zwiększa się ilość klatek wyświetlanych na sekundę.

Jak dokonać wyboru dysku SSD?

Zakup nowego dysku może okazać się problematyczny dla osoby, która nie najlepiej zna się na sprzęcie komputerowym. Zanim zdecydujemy się na jego nabycie, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na sprawdzonego producenta. W przypadku dysków twardych absolutnym fenomenem jest firma GOODRAM. Zajmuje się wytwarzaniem wysokiej jakości nośników pamięci, takich jak dyski, pamięć RAM, karty pamięci. Firma stacjonuje na rynku przez długi okres czasu, w konsekwencji klient może mieć pewność, co do niezawodności poszczególnych podzespołów. 

Warto również skupić się stricte na parametrach technicznych. Jednym z najistotniejszych jest oczywiście pojemność. Im jest większa, tym lepiej dla użytkownika, jednak wiąże się to również z wyższą ceną. Na dzień dzisiejszym standardem są modele 512 GB. Niemniej istotna jest szybkość odczytywania i zapisywania danych. Producenci bardzo często deklarują prędkość, co dla zainteresowanego konsumenta może być dużą podpowiedzią.

Nie w sposób nie wspomnieć o interfejsie- jednym z najpopularniejszych i najbardziej optymalnych jest M.2 PCI-Express x4. Skupmy się na rodzajach pamięci- SLC, TLC i MLC. Ta ostatnia umożliwia przechowywanie większej ilości danych w jednej komórce pamięci. SLC uznawany jest za ponadprzeciętnie wydajny i niezawodny, natomiast TLC cieszy się największym uznaniem wśród klientów ze względu na ekonomiczność.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza