Recenzja Natec Fowler 2 - wielofunkcyjnego adaptera

Natec Fowler 2 adapter multiport


Nasze domowe komputery, stacjonarne czy laptopy, coraz częściej pozbawione są dodatkowych portów. Idea tego nie jest do końca zrozumiała, choć można się domyślać, dlaczego producent postawił na takie rozwiązanie. Niemniej jednak zmniejszenie ilości złącz to wielki minus dla użytkownika, który musi radzić sobie z podłączeniem wielu akcesoriów. Z pomocą przychodzi nam urządzenie multiport, które raz na zawsze powinno ten problem rozwiązać. Zapraszam na recenzję Natec Fowler 2.


Specyfikacja techniczna wielofunkcyjnego adaptera Natec Fowler 2:

Parametr Fowler 2
Złącze USB-C
Porty wyjściowe USB 3.0 x 3 / HDMI 4K@30Hz / SD / Micro SD / USB-C PD / Ethernet (RJ-45)
Transfer USB Do 5 Gb/s
Prędkość transmisji portu RJ-45 Do 100 Mb/s
Maksymalna moc wyjściowa 100W
Materiał Aluminium
Wymiary 105 x 50 x 16 mm
Waga 75 g
Wymagania systemowe Windows XP/Vista/7/8/10, Mac OS, Linux, Android


Opakowanie

Natec Fowler 2 akcesoria
Zawartość pudełka

Wieloportowy adapter zapakowany jest w skromne, lecz eleganckie pudełko. Zawiera zupełne minimum, czyli nasz Fowler 2 oraz instrukcję obsługi. Z przodu widzimy logo Natec, zdjęcie urządzenia, a także króciutki opis swoich możliwości.

Natec Fowler 2 tył pudełka
Tył pudełka

Tył opakowania to objaśnienie wszystkich dostępnych portów i specyfikacja techniczna produktu.


Wygląd i budowa

Natec Fowler 2 złącze HDMI i USB
Złącze HDMI i 3x USB-A 3.0

Z pozoru niewinnie wyglądające urządzenie skrywa w sobie tak naprawdę wiele możliwości. Przyjrzyjmy się mu najpierw z zewnątrz. Jest to niewielkich rozmiarów prostokąt o grubości 16 mm. Bardzo poręczny, a przede wszystkim lekki i solidnie wykonany z plastikowych i aluminiowych elementów - uszkodzenia mechaniczne będą na nim wielką sztuką. Długość przewodu, który zakończony jest złączem USB typu C, to 15 cm. I tutaj niestety zauważyłem mały minus, ponieważ kabel tej długości jest - jak dla mnie - za krótki. Oczywiście można go sobie przedłużyć, jednak nie stałoby się raczej nic złego, gdyby został wydłużony do tych nawet 30 cm.

Na łącznie trzech stronach obudowy zamontowanych zostało aż 8 portów. Znajdziemy tam przede wszystkim trzy złącza USB (3.0) typu A, USB typu C obsługujące PD (Power Delivery), dwa sloty na karty pamięci SD i microSD, a także złącze HDMI oraz Ethernet. Co do konstrukcji i wyglądu nie ma się do czego przyczepić. Mówimy o urządzeniu multiport, także produkt oferuje dokładnie tyle, ile zgodne jest z jego przeznaczeniem.


Funkcje, czyli dostępne porty

Natec Fowler 2 sloty kart pamięci
Sloty kart pamięci SD i microSD

Urządzenie nie potrzebuje żadnego oprogramowania - podłączamy i działa. To bardzo istotna kwestia w odniesieniu do mobilności - nie chcemy przecież instalować oprogramowania za każdym razem, kiedy podłączamy je do innego komputera. Zajrzyjmy zatem do wnętrza i przyjrzyjmy się bliżej możliwościom jakie oferuje Natec Fowler 2. Zacznijmy najpierw od najbardziej podstawowego złącza - USB.


USB 3.0 typu A

Klasyczne powiększenie ilości slotów. Wejść USB nigdy za dużo, dlatego każdy kolejny może okazać się zbawienny. Szczególnie, kiedy mamy do podpięcia dwa lub więcej gadżetów.


USB typu C z obsługą Power Delivery

To złącze szczególnie użyteczne w przypadku smartfonów. Technologia PD pozwala na stałą konfigurację natężenia i napięcia ładowania, co w rezultacie umożliwia ładowanie maksymalnym możliwym prądem. Możemy jednocześnie ładować i korzystać z adaptera.


Złącze HDMI

Cóż tu dużo pisać. Port obsługuje 4K przy ograniczeniu odświeżania 30Hz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać to złącze do podpięcia monitora pod nasz telefon. Brzmi dziwnie? Może. Ale podpinając do adaptera dodatkowe peryferia, możemy pracować na smartfonie śledząc obraz z poziomu ekranu monitora.


Ethernet

Port RJ45 zapewni nam dostęp do przewodowego Internetu. Tutaj niestety w większości przypadków służył będzie w roli awaryjnej sieci. Dlaczego? A no ze względu na ograniczenia wynikające z maksymalnej prędkości 100 Mb/s. Jasne, nie jest to mało. Jednak na ten moment jesteśmy w stanie dysponować znacznie szybszym przesyłaniem danych.


Sloty kart pamięci SD i microSD

No i na sam koniec coś dla posiadaczy aparatów fotograficznych. Nie jest to co prawda nic innowacyjnego, jednak mając możliwość zgrywania dużych plików i jednoczesne korzystanie z portu Ethernet czy HDMI to coś, nad czym warto się pochylić. W zależności od szybkości naszego dysku, transfer danych utrzymywał się będzie na poziomie 20-30 Mb/s.

Natec Fowler 2 port Ethernet i USBC
Port Ethernet i USB-C


Podsumowanie - czy warto?

Podsumowanie stacji dokującej Natec Fowler 2 nie będzie niczym odkrywczym. Jest to idealny sprzęt dla osób, którym w codziennym użytkowaniu brakuje jednego gadżetu, który będzie w stanie zastąpić kilka podstawowych funkcji. Nie musimy nosić w torbie osobno czytnika kart, ładowarki i dodatkowo martwić się o połączenie z Internetem i brakującymi portami USB. Ten produkt załatwi za nas problem uszczuplania laptopów o kolejne złącza. Za cenę 199 zł (choć da się znaleźć jeszcze taniej) wydaje się to być dobry interes, za który będziemy sobie wdzięczni przy kolejnych próbach podłączania wielu urządzeń jednocześnie.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza