Myszka do CS:GO - Ustawienia myszki, konfiguracja, DPI

myszka do cs go ustawienia

Myszka - jedno z dwóch peryferii komputera, bez którego gra w CS:GO nie byłaby możliwa. Myszka jest jednym z niezbędnych sprzętów, bez którego strzelanie skończyłoby się katastrofą. Dowiesz się jak wybrać myszkę do CS:GO, jak ją poprawnie ustawić i skonfigurować, czym są opcje myszki (DPI) i jak dostosować ją do gry w Counter-Strike: Global Offensive.


Myszka do CS:GO


Aby przejść do ustawień myszy do CS:GO znajdujących się bezpośrednio w grze musimy najpierw zająć się odczytem ustawień naszej myszki prosto z systemu - z Windowsa:

 • Udajemy się do Panelu Sterowania
 • W opcji u górze wybieramy Małe lub Duże ikony, aby zobaczyć ustawienia myszki lub wpisujemy w Windowsie Mysz
 • W zakładkach myszy wybieramy Opcje WskaźnikaNas interesuje wyłącznie opcja Ruch, w której szybkość wskaźnika ustawiamy na 6 kreskę oraz odznaczamy opcję Zwiększ precyzję wskaźnika.

myszka do cs go


Co nam to dało? 6 kreska jest optymalnym rozwiązaniem, abyśmy nie odczuwali w grze dyskomfortu podczas poruszania myszką. Ustawienie poniżej bądź powyżej mogłoby powodować omijanie pikseli, co w efekcie niekorzystnie wpływa na mierzenie/aimowanie na przeciwnika.

Co dało wyłączenie opcji "Zwiększ precyzję wskaźnika"? Opcja ta po włączeniu działa tak, że czym szybciej poruszamy myszką, tym szybciej kursor/celownik przemieszcza się po naszym ekranie. Włączenie tej opcji wyeliminuje kompletnie ćwiczenie naszej pamięci mięśniowej, która w perspektywie dłuższej gry w CS:GO jest niezastąpiona. Pamięć mięśniowa w CS:GO to nic innego jak zapamiętywanie położenia naszego celownika w trakcie rozgrywki.


Ustawienia myszki w CS:GO

Tutaj zatrzymamy się dłuższą chwilę, gdyż musimy sobie omówić poszczególne opcje, jaki wpływ mają na naszą rozgrywkę w CS:GO, co lepiej włączyć, co wyłączyć - generalnie dowiesz się wszystkiego o opcjach swojej myszki w CS:GO.

cs go ustawienia myszki


Odwróć osie CS:GO


Opcja powinna być wyłączona. Odwrócenie osi powoduje podobny efekt jak latanie samolotem w GTA - poruszenie się myszką w lewo to ruch w prawo, góra to dół itd.

Czułość myszy w CS:GO


Znowu zatrzymamy się na sekundkę. Czułość myszy jest bardzo ważna i uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Wpływ na czułość myszy ma na pewno czułość w Windowsie, czułość w grze (którą ustawiamy w powyższym panelu bądź w konsoli za pomocą komendy "sensitivity cyfra" np. sensitivity 1.5).

Czułość myszy powinna być dostosowana indywidualnie pod Ciebie, nie powinna być za duża, aby nasza myszka nie pływała po ekranie, ale również nie za mała, bo nie będziemy się wyrabiać z celowaniem w przeciwników. Uśredniona wartość "sensa" w CS:GO używana przez graczy i proplayerów to od 1 do 3. Przy czym tutaj też należy wziąć margines na to, różni gracze używają różnej czułości (DPI) swojej myszki oraz różnych podkładek.

DPI (dots per inch - punkt na cal) w naszej myszce powinno być tak samo jak w grze - dobrane indywidualnie. Ty grasz tą myszką i Ty sam wiesz najlepiej na jakiej czułości gra Ci się dobrze. Im większą wartość wybierzesz tym szybciej będziesz poruszał myszką po ekranie. Znowu, uśredniona wartość DPI u proplayerów to 400/800.


Podkładka jak i jej materiał również ma spore znaczenie. Przy dobieraniu czułości musisz wziąć pod uwagę rozmiar podkładki, bo przecież nie dasz sobie 400 DPI i 0.9 sensitivity, jeżeli Twoja podkładka ma 10x10 cm. Jest to kompletnie bez sensu, bo przy tak niskiej czułości i tak małej podkładce nie wykonałbyś żadnego ruchu. Materiał z jakiego jest wykonana również ma coś do powiedzenia, bo myszka różnie "pływa" na podkładkach z materiału czy podkładkach sztucznych, pokrytych jakąś folią czy plastikiem.

Jaka podkładka do CS:GO?

Zdając się na opinie profesjonalnych graczy, najlepiej w akcji spisują się podkładki od ZOWIE, SteelSeries, HyperX czy Roccat, takie jak:

 • SteelSeries QCK+,
 • Roccat TAITO,
 • HyperX FURY Pro Gaming
 • ZOWIE by BenQ G-SR

Wymiary dobrej podkładki gamingowej powinny oscylować w granicach 400x480 mm. Pamiętajcie również o antypoślizgowym spodzie podkładki, aby ta nie latała po Waszym biurku.Czułość przybliżania CS:GO


Podobna kwestia jak ta wyżej, tylko teraz pod lupę bierzemy karabiny snajperskie, a w zasadzie ich lunety. Czułość przybliżania dotyczy głównie AWP i Scouta. Podczas zoomowania musimy odpowiednio dobrać prędkość, aby swobodnie przenosić się celownikiem po mapie, z jednego przeciwnika na drugiego. To również musisz ustawić pod siebie i pod swoją czułość lecz najlepiej jest ustawić wartość pomiędzy 0.7 a 1.

Bezpośredni odczyt w CS:GOBezpośredni odczyt (inaczej w CS:GO znany pod komendą "m_rawinput") po włączeniu odczytuje ustawienia bezpośrednio z naszej myszki, wyłączając przy tym opcje z Windowsa. Włączając bezpośredni odczyt możemy nawet nie grzebać w opcjach myszy Windowsa, bo nie będą brane pod uwagę. Możemy to zrobić w opcjach klawiatury i myszy w CS:GO lub w konsoli za pomocą komendy "m_rawinput 1". Warto mieć ją włączoną, gdyż ustawienie tej komendy na 0 często powoduje lagi myszki bądź zacinanie się.

CS:GO Akceleracja myszy


Akceleracja w CS:GO, czyli wspomniana wcześniej opcja, która powoduje zanik pamięci mięśniowej przez nierówne przesuwanie się celownikiem - im szybciej będziesz ruszał myszką, tym większy obszar zostanie pokonany przez Twój celownik. Opcja ta koniecznie musi zostać WYŁĄCZONA.


Jaka myszka do CS:GO? Jaką myszkę wybrać do grania w CS:GO?

Najlepsza myszka do CS:GO to kwestia dyskusyjna. Ilu graczy tyle opinii, każdy ma swoją ulubioną myszkę, którą gra się mu świetnie i nie zamieni ją na żadną inną. Można przypuścić, że najlepsze myszki to te, z których korzystają proplayerzy. Dlaczego? To oni grają zawodowo po kilkanaście godzin w CS:GO testując przy tym każdy możliwy sprzęt. Dlatego weźmy pod lupę top myszki do CS:GO z których obecnie korzystają zawodnicy.

Mając na uwadze, że najlepsze myszki do CS:GO to te, które powtarzają się bardzo często u wielu graczy, na ten moment prezentują się następująco:

 • Zowie FK1 / FK2
 • Razer DeathAdder Chroma
 • Logitech G303
 • SteelSeries Sensei
 • ZOWIE EC1-A / EC2-A
 • SteelSeries Rival
 • oraz ostatnio wypuszczone myszki:
 • SteelSeries Sensei 301
 • SteelSeries Rival 301

Mając w planach kupno nowej myszki typowo pod gry, powyższe pozycje sprawdzą się na prawdę świetnie.

Ustawienia myszki, czyli DPI, HZ i cała konfiguracjaOstatnim etapem jakim się zajmiemy jest konfiguracja naszej myszki do CS:GO za pomocą oprogramowania producenta. Zazwyczaj takowe możemy zainstalować ze strony producenta bądź dołączone są razem z myszką.

Problem jest taki, że sterowniki znajdziemy głównie w droższych, markowych myszkach. Te tańsze egzemplarze zazwyczaj nie mają możliwości zmiany DPI, więc sterowniki nie są potrzebne.

cs go ustawienia myszki


DPI

DPI (które w myszkach optycznych oznaczane jest jako CPI (count per inch - liczba na cal)) to opcja, która odpowiedzialna jest za prędkość poruszania się naszego kursora/celownika. To ją właśnie powinniśmy dostosować tak, aby celowanie/aimowanie w grze było dla nas odpowiednie.

HzHz (inaczej częstotliwość przesyłania/odświeżenia pozycji kursora (również często oznaczana jako Polling rate)). Im większa liczba (im szybciej) tym lepiej dla nas, ponieważ skraca się czas reakcji po ruchu myszką, który szczególnie ważny jest w grach typu FPS, a taką właśnie grą jest CS:GO.

Jak wybrać czułość myszki?

Na to pytanie często brak odpowiedzi, dlaczego? Nikt nie odpowie za Ciebie jak dobrać czułość myszki do CS:GO. W takim przypadku często stosuje się różne praktyki, jedną z nich jest mapka z warsztatu Steam - Sensitivity Finder.

Na czym ta mapa polega? Poruszając się we wskazanym kierunku powinniśmy nadążać za punktem. Jeśli tak się nie dzieje, musimy kombinować i zmniejszać/zwiększać czułość (sensitivity) do skutku.

Podobne mapy do generowanie np. celownika lub viewmodelu znajdziesz tutaj i tutaj.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza