Stres w CS:GO - jak radzić sobie ze stresem w esporcie?

Stres w CS:GO - jak radzić sobie ze stresem w esporcie?


Stres jest nieodłącznym elementem w każdej grze, gdzie dochodzi do rywalizacji między zawodnikami. Stawkami obecnie są grube miliony dolarów, a każdy z graczy jest zdeterminowany do zgarnięcie trofeum. Tak samo w CS:GO obecny jest stres, który towarzyszy zawodnikom na każdym etapie rozgrywek. Jak zatem radzić sobie ze stresem w esporcie, a w szczególności w CS:GO?


Co to jest stres?

Odwołując się do wielu źródeł, stres to nic innego jak dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki a wymogami sytuacji, charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej. Stres może być wywołany przez czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne.

Stres jest efektem negatywnym, uważany za zjawisko szkodliwe, które bardzo źle wpływa na nasz organizm. Stres silny bądź długotrwały przyczynia się do zaburzeń psychicznych (nerwica, depresja).


Istnieje również coś takiego jak stres umiarkowany, który pomaga nam w radzeniu sobie w ciężkich sytuacjach, co wpływa pozytywnie na nasz rozwój psychiczny.


Stres w CS:GO

Counter-Strike, który jest niejako prekursorem esportu, tak samo jak inne gry zespołowe opiera się na rywalizacji. W grę wchodzą aktualnie ogromne pule nagród, które sięgają milionów dolarów, a jak wiadomo, w walce o stawkę stres jest czynnikiem nieuniknionym.

Umówmy się, że jeszcze w eliminacjach online, gdzie gracze grają we własnych domach stres jest dosyć znikomy, bardziej towarzyszy wtedy chęć zwycięstwa, pozytywny impuls. Jednak w momencie, kiedy to z eliminacji online gracze muszą przenieść się na wielkie hale, areny, stadiony (na turnieje LAN/offline) gdzie przychodzą rzesze kibiców, aktualnie liczone w tysiącach, sytuacja odwraca się o 180 stopni. Jest to identyczne uczucie jak występ na scenie, gdzie każdy twój najmniejszy błąd będzie widoczny, a w najgorszej sytuacji wyśmiany przez widzów.

Zobacz także: Obstawianie meczy CS:GO skinami. Jak i gdzie obstawiać?

Ważne jest pozytywne nastawienie. Nie możemy z góry zakładać, że wszystko pójdzie nie tak. Musimy traktować takie mecze jak spotkanie w cztery oczy, nie zwracać uwagi na kibiców, nie przejmować się tym co się stało lub co może się stać. Nie wolno zaprzątać sobie głowy złymi myślami. Wiadomo, CS:GO jak i cały esport nie istniałby bez kibiców, jednak na samym starcie, gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich sytuacji warto traktować takie mecze jak mecze online.


Jak radzić sobie ze stresem w grach?

Będąc profesjonalnym zawodnikiem stres nadal występuje. Z niego nie da się wyleczyć, możemy jedynie załagodzić jego objawy przez wielokrotne przebywanie w stresującym otoczeniu, dzięki czemu niejako przyzwyczajamy się do ciężkich sytuacji.


Jak ze stresem radzą sobie profesjonalni gracze CS:GO?

Każdy z graczy ma swój własny sposób na radzenie sobie ze stresem. Jakiś czas temu wybuchła afera na temat przyjmowania leku Adderall przez zawodników amerykańskiej formacji Cloud9, który miał leczyć nadpobudliwość oraz zaburzenia uwagi (ADHD). Środek farmaceutyczny jest wypisywany na receptę jedynie dla osób chorych, a przez sportowców/esportowców zażywany był nielegalnie jako środek dopingujący.


Abstrahując od tego tematu istnieją również legalne środki czy sposoby na radzenie sobie ze stresem. W CS:GO da się zauważyć, że wiele graczy na stres reaguje śmiechem - nie skupia się na ciężkich okolicznościach, nawet mimo złej dyspozycji czy przegranej. Starają się koncentrować tylko i wyłącznie na spotkaniu, przez co odcinają się zupełnie od reszty świata.

Zobacz również: CS:GO - Mapy treningowe, mapy do ćwiczeń z warsztatu

Kolejnymi sposobami na radzenie sobie ze stresem są między innymi ćwiczenia oddechowe czy jedzenie. Stres nie pozwala nam logicznie myśleć, przez co często podejmujemy pochopne decyzje. Kilka głębszych oddechów, wyciszenie się i uspokojenie to najprostszy sposób jaki może być. Przez ten moment skupiamy się tylko i wyłącznie na oddychaniu. Tak samo jedzenie - zaspokaja nasze potrzeby, przez co jesteśmy bardziej wyluzowani, szczęśliwsi, dzięki czemu zwiększa się nasza koncentracja, a zanika stres.


Czy psycholog w esporcie jest potrzebny?

To również temat coraz częściej poruszany przez graczy i organizacje. Skoro cały esport dąży w kierunku normalnego sportu to i zawodnicy esportowi niczym nie powinni odbiegać od standardów zawodnika sportowego. Tak samo psychika - człowiek, który ciągle jeździ po różnych miastach, krajach, źle się odżywia, nie wysypia się, miewa ciężkie dni, do tego drużyna nie odnosi sukcesów ma skłonności do zaburzeń psychicznych.Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą sportowi psycholodzy, którzy nie raz i nie dwa mieli do czynienia z podobnym problemem. Doskonale wiedzą jak przygotować zawodnika do sytuacji stresowych, pomagają mu odnaleźć się w ciężkich dla niego jak i całego zespołu chwilach. Mimo, że z pozoru może wydawać się, że praca z psychologiem w esporcie nie ma sensu, bo przecież to tylko (albo aż!) gry komputerowe, to jednak gdy w grę wchodzą setki tysięcy dolarów, kontrakty ze sponsorami, tłumy fanów. Niejeden z zawodników może wpaść w kłopoty przez wywieraną na nim presję.Zachęcam Cię do dyskusji na temat sposobów radzenia sobie ze stresem, nie tylko w esporcie. Może masz jakieś swoje sprawdzone sposoby, które działają w każdych okolicznościach?


Darmowe skiny CSGO

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza