Najczęstsze usterki i problemy z kartami graficznymi - poradnik

Najczęstsze usterki i problemy z kartami graficznymi - poradnik

Uszkodzona karta graficzna w komputerze lub laptopie gamingowym uniemożliwia prowadzenie rozgrywki lub poważnie ją utrudnia. Usterki układu są dość proste do zdiagnozowania, gdyż dają charakterystyczne objawy. Co świadczy o nieprawidłowym działaniu karty graficznej w komputerze?

Karta graficzna czy matryca?

Problemy z wyświetlaniem obrazu mogą być spowodowane przez usterkę karty graficznej lub uszkodzenie matrycy. Jakie są różnice pomiędzy objawami obu awarii? W przypadku kart graficznych uszkodzenia objawiają się głównie problemami z rozdzielczością lub brakiem obrazu. Uszkodzona matryca również może w ogóle nie wyświetlać obrazu, jednak częściej daje inne objawy. Zwykle jej awaria polega na pojawieniu się białych, żółtych lub czarnych pasków na ekranie lub fragmentów ekranu, na których wyświetlają się wyłącznie podstawowe kolory.

Niekiedy problemy z obrazem pojawiają się, gdy karta graficzna i matryca działają prawidłowo. Co jest przyczyną takiej sytuacji? Zwykle okazuje się, że komputer po prostu zawiesił się w trakcie uruchamiania. Wystarczy uruchomić go ponownie, by znów działał prawidłowo. Problem może polegać również na uszkodzeniu kabla łączącego monitor i jednostkę centralną PC. Przerwany przewód lub zniszczona końcówka sprawiają, że monitor przestaje działać lub nieprawidłowo skaluje obraz.

Więcej o usterkach w komputerach gamingowych przeczytasz w serwisie - gaming.komputronik.pl

Przyczyny awarii kart graficznych

Do usterek kart graficznych dochodzi z reguły z powodu przeciążenia układu. Karty graficzne w czasie gry są narażone na silne przegrzewanie. Jeśli układ jest chłodzony w niedostatecznym stopniu, może dojść do jego przepalenia. Przegrzanie i duże obniżenie pracą prowadzą do awarii karty graficznej, nawet gdy użytkownik dba o regularne czyszczenie sprzętu i wymianę pasty termoprzewodzącej w laptopie. Przepaleniu ulegają wtedy tranzystory w obrębie układu zasilania.

Poznaj porady, jak testować kartę graficzną: https://gaming.komputronik.pl/g/jak-testowac-karte-graficzna/

Co świadczy o uszkodzeniu karty graficznej?

Uszkodzenie karty graficznej objawia się na kilka sposobów. Najczęściej gracz skarży się na niską rozdzielczość ekranu i brak możliwości jej zmiany. W przypadku poważniejszych awarii obraz w ogóle się nie wyświetla. Komputer wydaje standardowe dźwięki podczas uruchamiania, lecz ekran jest czarny przez cały czas. Dodatkowo komputer może wydać sygnał dźwiękowy (jeden długi, dwa krótkie dźwięki), który oznacza, że karta graficzna najprawdopodobniej jest uszkodzona.

Sprawdź najnowszy ranking kart graficznych do gamingu: https://gaming.komputronik.pl/g/najlepsze-karty-graficzne-do-gier-ranking/

Karta graficzna może być uszkodzona również w przypadku, gdy występują zakłócenia obrazu. Zniekształcenie grafiki, pojawienie się różnych pasków i wzorów na ekranie wskazuje na potrzebę przeprowadzenia pilnej diagnostyki karty graficznej. Gracze, którzy borykali się z uszkodzeniem karty graficznej, skarżyli się również na zniekształcenie napisów i występowanie artefaktów takich jak kropki i krzaczki. Ponadto zauważyli zmianę rozmiaru ikon na pulpicie bez własnej ingerencji w ich wielkość.

O uszkodzeniu karty graficznej może świadczyć także niepoprawne działanie sterowników. System Windows może ich nie wykrywać lub wyświetlać komunikat o błędach. Dodatkowo gracz powinien zwrócić uwagę na zniekształcenia obrazu, które pojawiają się po nagrzaniu komputera. Jeśli praca pod dużym obciążeniem sprawia, że zmienia się rozdzielczość ekranu, jest to sygnał dla gracza, że pora na szczegółową diagnostykę sprzętu.

Co zrobić, gdy karta graficzna działa nieprawidłowo?

Użytkownik, który wykryje nieprawidłowe działanie karty graficznej, powinien zabrać komputer lub laptop do serwisu. Serwisanci przeprowadzą szczegółową diagnostykę sprzętu i potwierdzą usterkę. Następnie naprawią kartę lub dokonają jej wymiany na nowy układ w zależności od stopnia uszkodzenia i oczekiwań klienta.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza